Informacje i porady o dietach

Co warto wiedzieć o plagiocefalii?

Dzieci – są dla nas najważniejsze, dlatego tak bardzo dbamy o nie od momentu narodzin. Układ kostny maleństwa jest bardzo delikatny, a zwłaszcza główka, która pod wpływem nacisku często ulega odkształceniu. Częstym skutkiem w takich sytuacjach Należy pamiętać jednak, że ich układ kostny jest bardzo delikatny. W szczególności główka, która narażona jest na odkształcanie pod wpływem nacisku. Częstym skutkiem takiej sytuacji jest plagiocefalia. Nie należy jej bagatelizować, gdyż w przeciwnym razie może prowadzić do wad rozwojowych.

Czym jest plagiocefalia?

 „Skośnogłowie”, „syndrom płaskiej główki” – tak inaczej określana jest plagiocefalia. Charakterystyczne spłaszczenie to główny objaw tej dolegliwości. Czaszka dziecka w pierwszym okresie jego życia jest na tyle miękka, że przy dłuższym nacisku automatycznie ulega odkształceniu. Radą ma być m.in. układanie maleństwa na plecach o czym mówią liczne kampanie społeczne pojawiające się w mediach.

Plagiocefalia – przyczyny

Źródeł plagiocefalii może być wiele. Mogą to by uwarunkowania genetyczne, a także kręcz szyi (wzrodzoną dystrofia mięśniowa). Zazwyczaj jest to skutek długotrwałego układania dziecka w jednej pozycji, która powoduje, że jego czaszka pod wpływem nacisku ulega odkształceniu.

Objawy Plagiocefalii

To przede wszystkim wspomniany efekt płaskiej główki. Oprócz tego może pojawić się:  optycznie powiększone jedno oko, optycznie powiększone jedno ucho, z jednej strony policzek bardziej uwydatniony, czy z jednej strony czoło bardziej uwydatnione.

Leczenie plagiocefalii

Warto skorzystać z poduszki ortopedycznej dla niemowląt. Właściwości pianki z której są wykonane powodują, że główka dziecka nie odkształca się nawet przy dłuższym przebywaniu w jednej pozycji. Poduszki chronią również kręgosłup Twojego dziecka, gwarantując jednocześnie jego prawidłowy rozwój. Poduszki ortopedyczne dla niemowląt są bardzo wygodne, dzięki czemu Twoje dziecko śpi nie tylko zdrowo, ale i wygodnie.  Ponadto kolorowe poszwy z bajkowymi motywami sprawiają, że są przyjazne Twojemu maleństwu.

Należy też zwrócić uwagę, by dziecko nie leżało zbyt długo w jednej pozycji. Szczególnie zalecane jest układanie dziecka na brzuchu. Niestety, maluch bardzo często grymasi i nie czuje się zbyt komfortowo. Warto, by rodzic układał go na swoich kolanach, wówczas maluch poczuje się bardziej komfortowo.

W niektórych przypadkach plagiocefalii potrzebna jest operacja. Zwykle nie przeprowadza się jej później, niż po drugim miesiącu życia.

By: Anna D.