Informacje i porady o dietach

Antywirus – jak wybrać, czyli co musi mieć?

antywirus

Aby powstał program antywirusowy, który spełnia wszystkie wymagania bezpieczeństwa potrzebne są testy. To one są najważniejszym czynnikiem, dzięki któremu w przyszłości możemy chronić komputer. Dzięki temu wprowadzane są ulepszenia do antywirusów, a my możemy cieszyć się większym poziomem bezpieczeństwa.

Internet obfitujący w zagrożenia

Współczesny Internet jest pełen różnorodnych zagrożeń. Tym samym wciąż szuka się możliwości udoskonalenia programów antywirusowych, aby spełniały wymagania użytkownika a także zapewniały jak największy stopień ochrony. Specjaliści donoszą, iż kompleksowa ochrona każdego komputera musi być wyposażona w moduł heurystyczny i proaktywny. Dodatkowo powinna obejmować takie elementy, jak zapora sieciowa, filtr antyspamowy, czy też kontrola rodzicielska. Istotnym elementem jest także ochrona tożsamości. Oczywiście antywirus, którego używamy powinien mieć również funkcje takie jak:

  • Przywracanie systemu
  • Przywracanie danych
  • Uruchamiania aplikacji w bezpiecznym środowisku
  • Skaner online
  • Monitoring
  • Oprogramowanie zabezpieczające

Każdy program antywirusowy powinien mieć umiejętność wykrycia a następnie poddania kwarantannie potencjalnego złośliwego oprogramowania. Takich jest bardzo wiele na stronach internetowych i do najpopularniejszych należą robaki, wirusy oraz konie trojańskie.

Rola skanera w programie antywirusowym

Ważnym elementem programu antywirusowego jest skaner, czyli główny moduł, dzięki któremu walka z wirusami staje się prostsza. Zadaniem skanera jest wyszukiwanie śladów działania wirusa na komputerze. Program antywirusowy, który używa bazy danych wirusów jest skuteczny, jednakże tylko w przypadku jeśli chodzi o wykrywanie znanych robaków internetowych. Nie jest on zdolny do zidentyfikowania nowych wirusów, aż do chwili kiedy jego baza danych nie zostanie zaktualizowana. Można więc rzec, że bez aktualizacji wobec nowych zagrożeń jest zupełnie bezradny. Aktualizacja jest więc podstawowym krokiem do zachowania pełnego bezpieczeństwa. Więcej na temat bezpieczeństwa znajdziesz TUTAJ.

Monitoring programów

Istotnym składnikiem programu antywirusowego jest także monitoring programu. Jego głównym celem jest zwiększenie ochrony komputera przed wszelkiego typu wirusami, a także innymi robakami, które wciąż pojawiają się w sieci. Monitoring musi śledzić na bieżąco wszelkie operacje, które wykonywane są na komputerze, a także informować użytkownika o podejrzanych plikach. Moduł monitoringu powinien więc być uruchamiany wraz ze startem komputera.

By: Aneta R.