Informacje i porady o dietach

Skarpety kompresyjne

Od pewnego czasu skarpety kompresyjne cieszą się ogromną popularnością wśród sportowców, a zwłaszcza biegaczy. Ich głównym zadaniem jest poprawienie krążenia żylnego, co z kolei ma służyć poprawie wydajności pracy serca. Co ciekawe, służą one również poprawie metabolizmu mięśni. Działa to w ten sposób, iż odczuwalny nacisk powoduje szybszy i bardziej efektywny transport niezbędnych substancji odżywczych do naszych mięśni, co przekłada się na zwiększenie ich wydolności. Producenci takich skarpet i opasek uciskowych twierdzą, że dzięki nim sportowiec jest w stanie biegać szybciej i dłużej.

Skuteczność skarpet

Niewiele badań naukowych to potwierdza, jednak główni zainteresowani rzeczywiście potwierdzają te zapewnienia. Ponadto zauważono, iż mięśnie biegaczy stosujących skarpety kompresyjne szybciej się regenerują i występują mniejsze uszkodzenia w trakcie długotrwałego biegu. Ich skuteczność jest zauważalna zwłaszcza przy długich dystansach. Skarpety te niwelują uczucie dyskomfortu w postaci drżenia mięśni czy nieprzyjemnych i uciążliwych skurczy. Odpowiedni ucisk powoduje, że skarpety się nie zsuwają. Oczywiście bardzo ważne dla ich skuteczności jest odpowiednie ich dopasowanie. Nie powinny być zbyt obcisłe ani zbyt luźne. Pracownic sklepów sportowych z pewnością pomogą nam w dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru.

Stopień kompresji

Bardzo istotny jest stopień kompresji. Na rynku pełno jest tańszych odpowiedników, ale zwykle są to skarpety uciskowe, co w żadnym wypadku nie oznacza, że są one kompresyjne. Skarpety kompensacyjne są idealne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem. Za taki zakup zdecydowanie podziękują nam nasze mięśnie, którym łatwiej będzie się regenerować i będą bardziej odporne na wszelkiego rodzaju ewentualne urazy. Nie należy też za bardzo przywiązywać się do zapewnień producentów, iż skarpety kompresyjne są w stanie diametralnie poprawić nasze wyniki. Jest to pewna pomoc, jednak nie można mówić o cudownym przyspieszeniu. Służą one przede wszystkim naszym mięśniom i procesom regeneracyjnym.

By: Aneta R.