Informacje i porady o dietach

Ortezy kończyn górnych

ortezy kończyn górnych

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zawodowymi (bądź nie) sportowcami różnego typu kontuzje, zwichnięcia, czy urazy mogą przytrafić się nam każdego dnia. Jeśli już do nich dojdzie, to konieczne jest możliwie jak największe unieruchomienie uszkodzonej kończyny. Wtedy cała sprawa zazwyczaj kończy się gipsem, który jak wiemy najczęściej zakładany jest na okres około trzech – czterech tygodni. Są jednak takie urazy w których gips nie wystarczy, a konieczne jest zastosowanie ortezy. W tym artykule zajmiemy się ortezami kończyn górnych.

Ortezy kończyn górnych – dla kogo przeznaczone?

Mogłoby się wydawać, że głównie dla sportowców. Faktycznie, spora część z nich z powodzeniem korzysta z tego typu ortez w celu możliwie jak najszybszego powrotu do formy sprzed kontuzji. Ręce, to jednak takie narządy, które szczególnie są narażone na urazy chociażby przez ciężkie prace domowe, czy przenoszenie ciężkich materiałów. Dlatego też w przypadku wielu osób nie związanych ze sportem założenie ortezy również jest koniecznością.

Jakie ortezy?

Jeśli chodzi o kończyny górne, tu wyróżniamy trzy obszary.

Staw barkowy – w związku z tym ortezy stosuje się głównie po operacjach w tym obrębie, jak i przy różnego rodzaju przeciążeniach. Celem ortezy jest oczywiście stabilizacja i unieruchomienie tej części ciała. Jeśli wykonujesz prace w której istnieje ryzyko przeciążenia mięśni stawu barkowego, to założenie ortezy można potraktować profilaktycznie.

Kolejna grupa mięśni, to staw łokciowy – w tym przypadku tworzenie ortezy może być szczególnie skomplikowane, bowiem trudno wyobrazić nam sobie dłuższy okres czasu bez możliwości zgięcia ręki. W związku z tym tego typu ortezy tworzone są w taki sposób, aby była taka możliwość, jednak wyłącznie pod określonym kątem. Jako ciekawostkę warto dodać, że ortezy tego odcinka bardzo często stosowane są w przypadku golfistów, tenisistów a także koszykarzy.

Trzecia grupa, to dłoń i staw nadgarstkowy – tego typu ortezy nie tylko chronią, ale i wzmacniają poszczególne mięśnie tych partii ciała. Polecamy również odwiedzić serwis poduszki-ortopedyczne.pl.

Materiały ortez kończyn górnych

To co jednak łączy te trzy grupy, to nowoczesność materiałów z jakich wykonane są ortezy niezależnie do jakiej partii mięśni są przydzielone. Jak już wyżej zostało wspomniane ortezy mają za zadanie przede wszystkim stabilizacje, oraz maksymalnie unieruchomienie danej kończyny. Aktualnie stworzone są jednak tak, by można pomimo to wykonywać określone czynności, co może mieć szczególne znaczenie chociażby dla mam opiekujących się dziećmi, które dodatkowo wykonują na co dzień szereg prac domowych, a także dla mężczyzn, których praca wiąże się z przenoszeniem określonej ilości materiałów. W tym celu wykorzystuje się nie tylko aluminium, ale i sprężyny. Materiałem, który z kolei odpowiada za usztywnienie są zazwyczaj różnego typu szyny. Ważna jest też przepuszczalność powietrza do skóry, oraz wygoda noszenia, która może mieć znaczenie w przypadku ortez zakładanych w okolice stawu barkowego.

By: NaDiecie